Veganlar İçin Lezzetli Bir Dünya Turu!

Posted on | 2 Comments

 

Önce, fikri olmayanlar için açıklayalım: Veganlık, hayvansal gıdaları ve diğer tüm hayvansal ürünleri kullanmayı reddeden bir yaşam biçimi. Bu tercihi yapanlar tereyağı, yumurta, tavuk, balık, kırmızı et, süt ve süt ürünleri, kemik ve hatta balı bil bile tüketmiyorlar. Bu tip hayvansal ürünleri tamamen hayatından çıkarıp, bitkisel ürünler ve tahıllara yönelerek besleniyorlar. Pek çok insan için vazgeçilmez nitelikteki bu gıdalar olmadan yaşamını sürdüren veganlar, dışarıda yemek yeme keyfi konusunda biraz zorlanıyorlar elbette. Özellikle dünyayı gezmeye karar veren veganlar, seyahat öncesi sıkı bir araştırma yapmalılar! Onlar için hayatı kolaylaştırmak, vegan olmadığı halde farklı lezzetleri merak edenler için de yeni ufuklar açmak adına Veganlar İçin Lezzetli Bir Dünya Turu!

Veganların Yeni Seyahat Rotası: Tayvan

Tayvan, veganları mutlu edecek ilginç bir istatistiğe sahip. Şöyle ki; Tayvan nüfusunun %10’undan fazlası vejetaryen yaşam tarzını benimsemiş ve vegan yaşam biçimine geçenlerin sayısı da her geçen gün artış gösteriyor. Ülkedeki Budizm inancının etkisiyle vejetaryen yaşam biçimi benimsedikleri, oldukça geniş bir  yelpazede vejetaryen ve vegan yemeklerine ilgi gösterdikleri görülüyor. Hiç et ve süt ürünü satılmayan Shilin Gece Pazarı’nda gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz. Vegan bir yaşam biçimine sahipseniz ve gezi rehberinizde Tayvan’a da yer vermeyi düşünüyorsanız, deneysel menüleri görebileceğiniz başkent Taipei’de asla aç kalmayacaksınız. Taipei, her tür bütçeye hitap eden, tamamen sebzeden yapılmış sokak yemeklerinden, her öğün doyabileceğiniz çeşitlilikte vegan menüleri bulunan restoranlara kadar geniş besin yelpazesi bulunan vegan dostu bir şehir. Taipei’deki en popüler restoranlardan biri olup, çeşitli dünya mutfaklarından vegan dostu menüler sunan ‘Fruitful Food’u ziyaret etmeden geri dönmeyin!

Gerçek Bir Vegan Cenneti: Tayland

Soya ürünlerinden çeşitli bitkisel tariflere ve değişik soslara ev sahipliği yapan Asya mutfağı, vegan sofralarını harika lezzetlerle donatmak için uygun bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Bir Asya ülkesi olan Tayland’ın da veganlar için bir cennet olduğunu söyleyebiliriz. Mandıra ürünleri barındırmayan, vejetaryen mutfağı sunan restoranlarında bir vegan olarak gönül rahatlığıyla yemek yiyebilir, bol yeşillik dolu taze sebze tarifleriyle bezenmiş sokak yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Bir vegansanız, yemek yemek için özel bir çaba harcamadan, Tayland sokaklarında gezerken bile kendinize uygun farklı yemekler bulabilirsiniz. Sıklıkla karşınıza çıkacak olan vegan büfeler ve restoranlarda sarı renkli işaretlere dikkat edin. Onlar gıdanın vegan olduğunu belirtiyor. Bu işareti gördüğünüz an, vegan bir restoranın önünde olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Vegan Tatlı Menüleri Singapur‘da

Dünyanın en vegan dostu şehirlerinden bir diğeri ise Singapur. Küçük bir ada olarak bildiğimiz Singapur’da yaklaşık 590 sebze dostu menü bulunuyor. Hatta Singapur Changi Havalimanı’nda bulunan vegan yiyecek seçeneklerinde bile, dünyanın bazı büyük şehirlerinden daha fazla ürün yer alıyor! Singapur’da bulunan vegan restoranlarının çoğu, Asya mutfağından esintiler taşıyor. ‘PETA’nın Asya’daki Vegan Dostu Kentleri’ listesi içerisinde yer alan Singapur, vegan yaşam biçimine fazlasıyla destek sağlıyor.  Bir vegan olarak rotanızı Singapur’a çevirmeyi düşünüyorsanız, yemek konusunda hiç tereddüt etmeyin! Öyle ki, Singapur’da bulunan vegan restoranlarında veganlar için yapılmış burgerler bile bulabilirsiniz. Yemeklerin yanı sıra  kremalı, lezzetli vegan dondurmalar, kekler ve waffle gibi tatlı seçeneklerini bile tadabileceğiniz popüler vegan dondurma salonu Brownice’e mutlaka uğramalısınız…

Vegan Nüfus Rekorunun Sahibi: İsrail / Tel Aviv

Tel Aviv, şaşırtıcı şekilde dünyadaki en yüksek vegan nüfus oranına sahip. Nüfusunun yaklaşık olarak %8’i hayvansal kökenli gıdaları tüketmiyor ve bu oran dünyadaki istatistikler arasında büyük bir rakam olarak dikkat çekiyor. Bunun yanında Tel Aviv, Vegan Festival sayısı rekoruyla da dünyada gayri resmi bir vegan başkenti olarak anılıyor. The Daily Meal tarafından ‘Vegan gezginler için 1 numaralı destinasyon’ seçilen Tel Aviv, veganlar için pek çok lezzet ve yemek alternatifi sunuyor. Bir vegan olarak İsrail’e yolunuz düşerse Tel Aviv’de bulunan en popüler restoran Anastasia’ya mutlaka uğramalısınız. Şayet geleneksel Akdeniz lezzetlerini, vegan kahvaltılarını tadarak kendinizi şımartacağınız bir lezzet şölenine hazırlıklı olmalısınız.

Veganlığın Yasal Olduğu Şehir: Kanada/Vancouver

Kanada’nın, Britanya Kolombiyası eyaetinde bulunan Vancouver, vegan beslenmenin yasal olarak tanındığı bir şehir. Vancouver’da karşılaşacağınız vegan menülerin çokluğu, adeta şehirde ne kadar çok veganın yaşadığının kanıtı niteliğinde. Sebzeli burgerlerden, özel mantılara kadar vegan ve vejetaryenlerin afiyetle yemek yiyebileceği çok sayıda restorana ev sahipliği yapan Vancouver’da, Kanada’daki en iyi restoranlardan biri olarak öne çıkan Acorn’u ziyaret edebilirsiniz.

Rezervasyon-Yap 

Tüm Sitelerde En Uygun Fiyatı Bul

 

Tıkla

Agoda.com’ daki Fiyatları Gör

 

 

 

–>

 

 

<–

Yorum Yazın